Tag Archives: czytanie

Uwaga, bibliomania atakuje!

bibliomania

Z książki Anne Fadiman, Ex libris. Wyznania czytelnika, zaczerpnąłem kilka pytań, które pomogą Ci sprawdzić, czy masz już symptomy choroby zwanej bibliomanią. Jeżeli nie, to jest jeszcze szansa aby się uratować. Muszę Cię jednak zmartwić, ta choroba może być nieuleczalna a jej leczenie trudne. Nie ma jak dotąd niestety wiarygodnych danych dotyczących liczby wyleczonych. Po stwierdzeniu u siebie któregokolwiek z poniższych symptomów, udaj się jak najszybciej do najbliższej biblioteki, księgarni lub antykwariatu. Tam zostanie udzielona Ci pierwsza pomoc oraz zostaniesz poinformowany o dalszym, odwykowym już, leczeniu oraz możliwości skorzystania z opieki psychologa.

Continue reading

14 Comments

Filed under książki, lifestyle

W labiryncie książek zabawa

młoda kobieta w bibliotece

Z serii Wszystko już było chciałbym przypomnieć Wam dzisiaj jedną z miliona zabaw jakie pojawiły się dotąd w sieci. Kiedyś cieszyła się ona dużym powodzeniem, szczególnie na blogach poświeconych książkom. Pomysł zabawy zaczerpnięty został z fragmentu powieści Jeśli zimową nocą podróżny Italo Calvino, opisującego wizytę głównego bohatera w księgarni. Czytelnik chce dotrzeć do wybranego przez siebie regału z książkami. Musi jednak przejść obok całej rzeszy przyciągających jego uwagę i mamiących swymi okładkami książek. Calvino wymienia nazwy-etykietki jakie nadał książkom, w zależności od roli jaką odgrywają w życiu bohatera, Czytelnika.

Continue reading

3 Comments

Filed under książki

Zakończenie książki

myszy i ludzieZakończenie książki jest, nie mniej, a może nawet bardziej, ważne od jej początku. Bardzo często po kilku latach od lektury książki wyleciała nam z głowy jej fabuła, imiona bohaterów, wiele istotnych szczegółów, ale prawie zawsze pamiętamy jak się książka skończyła. W przypadku kryminałów zapominanie jest nawet pożądaną rzeczą, inaczej nie będziemy mieć przyjemności przy powtórnej lekturze. Oczywiście najbardziej pamięta się te zakończenia, które  nas zaskoczyły.

Continue reading

1 Comment

Filed under książki

Szczęście małych rybek Simon Leys

Szczescie-malych-rybek-Listy-z-Antypodow-O-literaturze-i-nie-tylko_Simon-Leys,Czy małe rybki są szczęśliwe? Jaką rolę odgrywa sztuka w wyprawach polarnych? Czy odkurzacz może mieć jakiś wpływ na wykonanie sonaty fortepianowej? Jakie były ostatnie słowa w życiu wielkich ludzi? Tego wszystkiego i dużo więcej możecie się dowiedzieć czytając tę wyjątkową książkę.  

Continue reading

12 Comments

Filed under książki