Tag Archives: recenzje

O modlitwie. Listy do Malkolma C.S. Lewis

O modlitwie. Listy do Malkolma - C.S. LewisJednym z powodów, dla których Bóg ustanowił modlitwę, mogło być zaświadczenie o tym, że bieg wydarzeń nie jest zarządzany jak państwo, ale tworzony jak dzieło sztuki, do którego każda istota wnosi swój wkład, a nawet (w modlitwie) świadomy wkład, i w którym każda istota jest jednocześnie środkiem i celem. Świat został stworzony trochę po to, żeby mogła zaistnieć modlitwa ()

Clive Staples Lewis znany jest wielkiej rzeszy czytelników przede wszystkim jako twórca Opowieści z Narnii. Kto z nas nie czytał w dzieciństwie choćby jednej części z tego cyklu, często w nocy pod kołdrą i przy świetle latarki? Niemniej jednak, był on także, a może przede wszystkim, autorem licznych książek eseistycznych o tematyce religijnej. Jedną z nich jest O modlitwie. Listy do Malkolma, ostatnia ukończona przez niego książka, a wydana drukiem już po jego śmierci.

Continue reading

2 Comments

Filed under książki

Świadek mimo woli Gianrico Carofiglio

Świadek mimo woli - Gianrico CarofiglioBiorąc do ręki tę książkę nie wiedziałem zupełnie czego mogę się po niej spodziewać. Okazało się, że mój wybór nie był taki zły. Świadek mimo woli Gianrico Carofiglio należy do gatunku zwanego kryminałem sądowym. Można zaliczyć do niego np. Klienta Johna Grishama. Nic więcej jakoś nie chce mi przyjść do głowy. Dotąd nie był to mój ulubiony rodzaj kryminałów. Po lekturze tej książki, zmieniłem zdanie. Carofiglio wie dobrze o czym pisze, ponieważ sam jest prokuratorem. Występował jako oskarżyciel w procesach przeciwko mafii, przestępczości zorganizowanej i handlarzom ludźmi. Poza tym obdarzony jest nieprzeciętnym talentem pisarskim. Jako pisarz odniósł sukces dzięki trylogii z mecenasem Guerrierim. Świadek mimo woli jest jego debiutem, i pierwszą z trzech książek. Dwie kolejne to Z zamkniętymi oczami (W.A.B. 2009) oraz Ponad wszelką wątpliwość (2010).

Continue reading

2 Comments

Filed under książki

Dalziel Pascoe. Ostatnie słowa Reginald Hill

Dalziel & Pasco. Ostatnie slowa - Reginald HillKażde pożegnanie powinno się traktować jako próbę przed tym ostatecznym. Każdy powinien mieć na końcu języka jakąś pożegnalną mądrość albo żart. Niestety mało komu jest to dane. Nawet ci najlepiej przygotowani mają z tym problem. Drzwi się zamykają, światło przygasa, winda zjeżdża. Nie padają żadne słowa. Nie ma żadnej wiadomości.[s.339]

W niektórych starych religiach utrzymuje się, że ostatnie słowa zmarłego mają wielkie znaczenie. Magiczną moc. Wszyscy znamy ostatnie słowa wypowiedziane przez sławnych ludzi, choćby Goethego Więcej światła!, czy też Cervantesa Don Kichot to ja, wypowiedziane na łożu śmierci w odpowiedzi na pytanie skąd wziął swego bohatera. Zbiór słynnych ostatnich słów wypowiedzianych przed śmiercią znajdziecie tutaj. Ale czasami bywa i tak, że ostatnie słowa wypowiedziane przed śmiercią przez przeciętnego człowieka mają także kolosalne znaczenie, szczególnie wtedy, gdy prowadzone jest śledztwo w sprawie jego zgonu. Z tego typu historią mamy do czynienia w przypadku nowego kryminału Reginalda Hilla Ostatnie słowa z podinspektorem Dalzielem i komisarzem Pascoe w rolach głównych.

Continue reading

Leave a Comment

Filed under książki

Droga do Tarvisio Grzegorz Kozera

Droga do Tarvisio - Grzegorz KozeraDroga do Tarvisio Grzegorza Kozery to powieść drogi, tyle że nie w amerykańskim, ale w polskim stylu. Ten cytat pochodzi z okładki książki. Trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. To bardzo polska książka. I nie jest to wcale dla mnie wada, wręcz przeciwnie.

Continue reading

2 Comments

Filed under książki

Papuga Flauberta Julian Barnes

Papuga Flauberta - Julian BarnesBiografia stoi sobie na półce, opasła i po mieszczańsku stateczna: życie za szylinga ujawni wszystkie fakty, życie za dziesięć funtów także wszystkie hipotezy. Ale pomyśleć tylko, co się wymyka, co ulatuje wraz z ostatnim tchnieniem człowieka, którego biografię się pisze. Jakie szanse ma najprzemyślniejszy choćby biograf, jeśli przedmiot jego zainteresowania zobaczy, co się święci, i postanowi się zabawić?

Continue reading

Leave a Comment

Filed under książki

C.S.Lewis. Od Narnii do Ewangelii Paolo Gulisano

C-S-Lewis-Od-Narnii-do-Ewangelii_Paolo-GulisanoPo książce O modlitwie. Listy do Malkolma  jest to w krótkim czasie już drugie moje spotkanie z twórczością C.S. Lewisa. Tym razem zainteresowała mnie jego biografia C.S. Lewis. Od Narnii do Ewangelii napisana przez Paolo Gulisano. C.S. Lewis był fascynującą postacią, a jego życie w nierozerwalny sposób wiąże się z dziełami, które nam pozostawił. Poznając historię życia pisarza lepiej rozumiemy prezentowane przez niego w wielu utworach poglądy i możemy spojrzeć na rzeczywistość jego oczami. Continue reading

2 Comments

Filed under książki

Historia pewnego odkrycia. Na oślep Michael Frayn

 Na oślep - Michael FraynNa oślep(Headlong) Michaela Frayna to esej z historii malarstwa, powieść detektywistyczna i komedia omyłek w jednym. Nie jest to też taka sobie przeciętna powieść, została bowiem zauważona i otrzymała nominację do Booker Prize oraz Whitebread Prize w 1999 roku. Osobiście nie przywiązuję dużej wagi do nagród literackich. Wiadomo, że różnie to z tymi nagrodami bywa. Poza tym czasami nikomu nieznana i słabo rozreklamowana książka potrafi bardziej przemówić i całkowicie zauroczyć. „Na oślep” nie cieszyła się wielką popularnością wśród czytelników, nie miała też specjalnej oprawy medialnej czy reklamy. Do tego niezbyt ładna okładka, na przykład wydanie angielskie ma na okładce fragment reprodukcji obrazu Bruegla. Wielka szkoda, bo książka jest naprawdę świetna i warta rozreklamowania. 

Continue reading

4 Comments

Filed under książki