W labiryncie książek zabawa

młoda kobieta w bibliotece

Z serii Wszystko już było chciałbym przypomnieć Wam dzisiaj jedną z miliona zabaw jakie pojawiły się dotąd w sieci. Kiedyś cieszyła się ona dużym powodzeniem, szczególnie na blogach poświeconych książkom. Pomysł zabawy zaczerpnięty został z fragmentu powieści Jeśli zimową nocą podróżny Italo Calvino, opisującego wizytę głównego bohatera w księgarni. Czytelnik chce dotrzeć do wybranego przez siebie regału z książkami. Musi jednak przejść obok całej rzeszy przyciągających jego uwagę i mamiących swymi okładkami książek. Calvino wymienia nazwy-etykietki jakie nadał książkom, w zależności od roli jaką odgrywają w życiu bohatera, Czytelnika.

Tak się składa, że bardzo lubię tę książkę, a na dodatek jest to mój ulubiony fragment, rozumiecie zatem, że nie mogłem przejść spokojnie obok takiej zabawy. Podaję zatem za Calvino etykietki książek i odpowiadające im tytuły, tworzące labirynt moich książek. Zapraszam także Was do zabawy. Chętnie przeczytam jak Wy poruszacie się w labiryncie książek.

Książki Nigdy Nie Przeczytane cóż, niestety zbyt wiele ich w mojej biblioteczce. Szczególnie boleję tutaj nad klasyką, znacznie mniej nad nowościami.

Książki Których Równie Dobrze Możesz Nie Czytać książki Coelho, Wiśniewskiego, Dana Browna, Stephenie Meyer, J.K.Rowling i jeszcze kilku autorów.

Książki Przeznaczone Do Innych Celów Niż Lektura należą do tej kategorii albumy i encyklopedie, które lubię oglądać.

Antykwariat Shakespeare and Co.

Antykwariat Shakespeare and Co.

Książki Przeczytane Jeszcze Zanim Je Otwarto Ponieważ Należą Do Kategorii Tych Co Zostały Przeczytane Jeszcze Przed Napisaniem dla mnie są to książki, których fabuła jest bardzo przewidywalna, nie wnoszą nic nowego i można je przeczytać tylko raz, a bardzo często nawet i tego nie trzeba robić. Wiele powieści kryminalnych, sensacyjnych, thrillerów i fantasy niestety jest bardzo przewidywalnych.

Książki Które z Pewnością Byś Przeczytał Gdybyś Miał Przed Sobą Więcej Niż Jedno Życie wielotomowe cykle fantasy, cały Balzak i Kraszewski.

Książki Które Masz Zamiar Przeczytać Chociaż Przedtem Powinieneś Przeczytać Inne wszystkie kryminały skandynawskie, których tytuły mnożą się jak króliki, a  ich autorzy wypluwają je z siebie niczym sowa wypluwki.

Książki Niezbyt Drogie Które Będziesz Mógł Kiedyś Kupić Za Pół Ceny książki są za drogie, niezbyt drogich jest niewiele. Te, które teraz dużo kosztują, za jakiś czas, gdy moda i reklama minie, będzie można kupić za pół ceny na Allegro, np. książki Zafona, Łysiaka, Joyce Carol Oates, seria biografii wydawnictwa W.A.B. Fortuna i Fatum.

charing_cross_bookshop

Książki Które Przeczytali Już Wszyscy A Zatem Jest Tak Jakbyś Ty Przeczytał Je Także wszelkie nowości. Czytam o nich na licznych blogach, powtarzają się te same tytuły i jest po jakimś czasie tak, jakbym je już znał bardzo dobrze i nie musiał nigdy ich więcej czytać.

Książki Które Od Dawna Zamierzasz Przeczytać są to właściwie książki należące do pierwszej wymienionej przeze mnie kategorii książek nigdy nie przeczytanych. Mogę wymienić takie pozycje jak choćby: Miasto szaleńców i świętych, Shriek: Posłowie i Finch Jeffa VanderMeera, Moby Dick Melvilla czy też cykl G.G.Martina Pieśń lodu i ognia.

Książki Których Od Lat Poszukujesz Bez Powodzenia Życie, instrukcja obsługi Georgesa Pereca (co prawda wyszło nowe wydanie, ale jest tak horrendalnie drogie na Allegro, że tak jak by go wcale nie było, sumy przekraczają grubo 100 zł). Inną taką książką jest Budowniczy ruin Herberta Rosendorfera, jak również Grona gniewu Johna Steinbecka .

Książki Które Dotyczą Tego Czym Właśnie Się Zajmujesz  będą to biografie sławnych pisarzy. Obecnie zamierzam przeczytać Balzac. Biografia napisaną przez Stefana Zweiga oraz Shakespeare. Stwarzanie świata Stephena Greenblatta.

biblioteka

Książki Które Chcesz Mieć Pod Ręką Na Wszelki Wypadek to wszystkie ulubione książki oraz te, które chciałbym kiedyś jeszcze raz przeczytać, po ich lekturze czułem niedosyt i miałem ochotę zacząć od początku. Do takich książek zaliczam moją ulubioną Lolitę Nabokova, Czarodziejską górę Tomasza Manna, ale też Jaskinię filozofów Jose Carlosa Somozy czy Którędy droga? Iaina Pearsa.

Książki Które Możesz Odłożyć Na Wakacyjną Lekturę to książki łatwe i przyjemne lub książki, które wiele razy już czytałem i czytam co jakiś czas. Poza tym, z tego powodu, że na wakacjach mam więcej czasu, mogą to być grube książki, jak np. Lód Jacka Dukaja czy Wojna i pokój Tołstoja. Czasami, gdy lato jest szczególnie upalne, dobrze jest poczytać o zimnych rejonach, mrozie i śniegu. Chociaż spotkałem się i z takimi opiniami, aby dostosować klimat czytanej powieści do pory roku.

Książki Które Rozbudzają W Tobie Ciekawość Niespodziewaną Gwałtowną I Niezbyt Wyraźnie Usprawiedliwioną książki Arturo Pereza-Reverte, Jose Carlosa Somozy, Carlosa Ruiza Zafona oraz Harukiego Murakamiego (jestem srodze zawiedziony jego ostatnią książką).

3 Comments

Filed under książki

3 Responses to W labiryncie książek zabawa

  1. Latem to tylko książki o zimie ;) Szczególnie, gdy temperatura przekroczy mój próg wytrzymałości, czyli 24 stopnie Celsjusza. Wtedy to już najchętniej o Syberii.. Dałeś radę Wojnie i pokojowi? Podziwiam. Poległam po pierwszym tomie, przy czym najbardziej rozłożyły mnie sceny salonowe i aranżowane małżeństwa. Masakra.

    • To tylko przykład, również poległem, nie pamiętam już nawet na którym tomie, odłożyłem na lato, najbliższe lub dalsze lata, może na emeryturze :) Nabokov np. też nie był dobrego zdania o tej książce Tołstoja, za to za jedną z najlepszych powieści rosyjskich uważał Annę Kareninę.

      • Ach, rozumiem, ja w sumie też odłożyłam, że może kiedyś dokończę .. ;) Latem może to i dobry pomysł, bo sporo w niej zimy.
        Jakoś mnie nie dziwi to, że Nabokov cenił Annę Kareninę, bo choć sama bohaterka była dla mnie irytująca, to jednak powieść jest genialna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge