Tag Archives: PRL

Życie jest jak gówno na kole

Leopold Tyrmand

Leopold Tyrmand

WARSZAWA, ZIMA 1954

3.00 W nocy ciężkie sny. Ogromny pies wczepił mi się w tyłek i gryzie z całej siły; potężne szczęki i kły, ale jakoś wcale nie boli; duszę psa, pies gryzie coraz zacieklej, a ja się ani nie boję, ani mnie boli, dziwne, nie?  

6.00 Obudziłem się w nie najgorszym nastroju. Każdy psychoanalityk, i od Freuda i od Junga, powiedziałby, że pies to komunizm. Ale to nie takie proste

Continue reading

8 Comments

Filed under książki

Książki mojego dzieciństwa (2)

siódme wtajemniczenieKiedy myślę o okresie szkoły podstawowej, pierwsze co przychodzi mi do głowy, to książki nieodżałowanego Edmunda Niziurskiego. Miałem chyba wszystkie jakie napisał, bowiem zajmowały prawie całą półkę w mojej biblioteczce. Były dla mnie naprawdę bardzo ważne. Czytałem je na okrągło siedząc w swoim pokoju, poprawiały mi humor, gdy było mi smutno lub gdy byłem chory.

Continue reading

2 Comments

Filed under książki

Hitman Juliusz Machulski

hitmanJuliusza Machulskiego nie trzeba nikomu przedstawiać. Każde dziecko w Polsce wie, że jest to reżyser znakomitych filmów będących połączeniem komedii i kryminału. Wystarczy tu wymienić tylko kilka kasowych hitów, takich jak: Vabank, Seksmisja, Kingsajz, V.I.P, Deja Vu, Girl Guide, Killer, Vinci. Cytaty z tych filmów weszły na stałe do języka polskiego. Trzy pierwsze wymienione przeze mnie filmy są na liście moich TOP 20 ulubionych polskich komedii. Być może jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że Juliusz Machulski oprócz reżyserowania potrafi również wspaniale pisać i jest autorem wielu scenariuszy teatralnych i filmowych.

Continue reading

6 Comments

Filed under film, książki